Korona virüsün 2020’nin ilk çeyreğinde küresel bir salgın olarak ortaya çıkması ile insan sağlığı üzerindeki ciddi etkilerinin yanı sıra, işletmeler ve müşteri alışkanlıklarını derinden etkilemekte. 

    Koronavirüs’ün işletmeler üzerindeki kalıcı etkileri belirsiz olsa da,  ekonomik etkisi şiddetli oldu. Bazı sektörler bir sabah uyandıklarında cirolarında %50,%90 hatta %100’ lük bir düşüş olduğunu gördüler.Artık pek çok şeyin eskisi gibi olmayacağı ortaya çıktı. 

 Pandemi; müşteri beklentilerinin değişmesine, yeni iş modellerinin ise hızla uygulanmasına sebep olarak ekonominin dinamikleri yeniden şekillendirmekte ve geri dönüşü olmayan büyük küresel gelişmeler yaşanmasına yol açmakta. Üstelik mevcut durumdan iyileşmeye giden yol ise bir hayli dolambaçlı görünmekte.

            Şimdi Ne Olacak?

    COVID-19 salgını sınırları aşarak ilerlemesi iş yapma ve çalışma şeklimizi etkilemeye devam etmekte… önümüzdeki aylarda yapılması gereken değişikliklerin ele alınmasının, işe dönüşü destekleyen çabalara odaklanmanın tam zamanıdır.   

    İş hayatında kuruluşlar bu geçişi nasıl yönetecekleri, yeni ortamda istikrara kavuşmaya ve bir sonraki adım için strateji oluşturmaya ihtiyaç duymaktadır.

    Bütün kıtalarda devlet kuruluşları ise işletmelerin mobilize olmalarına, istikrar kazanmalarına ve işlerine geri dönmeleri için işletmelerle yakın bir şekilde çalışmaktadır.

    Pandeminin küresel olarak çok hızlı hareket etmesi beklenmedik ciddi etkiler oluşturdu. işletmelerin çok büyük kısmı, mevcut ekipler ve kriz planları ile bu küresel krizin üstesinden gelmeye hazır değildi. Ama yine de birçok şirket, bu krize özgü yönetim planlarını başarıyla geliştirdi.

           Ne Yapabilirsiniz?

    Yöneticiler, müşterileri işletmeye nasıl geri getireceklerine odaklanırken salgın sonrası için ise planlar yapmalı ve uygulamalar geliştirmelidirler.

    Bu doğrultuda bugüne kadarki sıkıntılı zamanlarda elde ettiğiniz tecrübeler ile içinde bulunduğumuz zorlu duruma özgü yeni uygulamalar geliştirebilirsiniz.

   E-ticaret, eve servis, flexible çalışma, kişiye özel hizmet gibi iş modellerinin iyiden iyiye yaygınlaşması ayrıca uzaktan çalışma, online eğitim-ögretim gibi yeni uygulamalar, çalışan ve işverenler üzerinde muazzam etki oluşturmakta.   

  Bundan dolayı çevik yönetim modeli ile aksiyon odaklı dönüşüm fırsatlarından yararlanmanız ve strateji oluşturmanız için kriz sürecinin hangi kurumsal değerleri sağladığına bakın.

     Ayrıca bu değerler, iş hayatı normale döndüğünde ve kısıtlamalar son bulup hareketlilik tekrar geri geldiğinde, piyasada müşterileriniz için hazır ve iyi bir konumda olmanızı sağlar.

     Küresel bazı şirketler teknoloji ve yapay zekanın imkanları ile ticari hayata değer katabilme fırsatını yakaladıklarına inanmakta ve bazıları daha sanal ve küresel işgücü tasarlamaya çalışıyorlar bu plan dahilinde insanları işe taşımaktan vazgeçip, işi insanlara taşımaya başladılar.